Korduma kippuvad küsimused
Miks pean EAN-koodi ostma? Mille eest ma maksan? Kuidas EAN-koodid toimivad?
Lühidalt: maksate eluaegse triipkoodi eest, et saaksite unikaalse EAN-koodiga oma toodet märgistada. Koodid genereeritakse kordumatu mustri-ja numbrikombinatsiooniga. Kui näete kaupluses müüdavat toodet, pidi tootja sellele EAN-koodi ostma. EAN-koodide ostmisel maksate tehniliselt 13-kohalise EAN-numbri ja vertikaalsete joontega kujutise eest. Vöötkoodi pilt genereeritakse 13-kohalise EAN-koodinumbriga. Vöötkoodi kujutise iga vertikaalne joon teisendab numbri 0-9. Kui jaemüügipoe kassas toote vöötkoodi skaneerida, loeb vöötkoodi skanner kujutise vertikaalsed jooned ja konverteerib need EAN koodinumbriks. Kui see number kassa arvutisse sisestatakse, saadab poe andmebaas tagasi sellised andmed nagu toote hind ja nimi. Kujutage ette kui kaua läheks aega, et läbida kassa protsess ilma triipkoodideta? EAN vöötkoodi leiutamine on muutnud kassas maksmise väga kiireks.
Kas välismaa lehtedel tasuta isegenereeritavad koodid töötavad Eesti kauplustes?
Enamikel juhtudel mitte. Koodi numbriline kombinatsioon peab andma täpse väärtuse, et skänner saaks koodi fikseerida. On olnud juhtumeid, kus võetakse tundmatutelt lehtedelt koode ja trükitakse valmis etiketid. Kaupluses registreerimisel selgub, et kood ei ole loetav ja etiketid on kasutud.
Mis on vahe GS1 ja Odavkood.com?
Meie poole pöördutakse tihti küsimusega kas osta kood läbi GS1 või läbi meie. Suurim vahe, mida meeles pidada, on see, et GS1 ei müü vaid rendib koodi kasutamise õigust. GS1-st ostmisel peate jätkama iga-aastase uuendustasu maksmist, vastasel juhul kaob teil õigus nende koode kasutada. Odavkood.com müüb triipkoode, mis on eluaegsed ja nendega ei kaasne mingeid lisamakse. GS1 ja meie EAN koodide toimivuses ei ole mingit vahet. Mõlemad on sama edukalt skanneeritavad.
Kas kunagi hiljem lisanduvad mingisugused peidetud maksud?
Ei lisandu. EAN kood ehk triipkood on igavene ja sellega ei kaasne mitte mingeid kohustusi.
Kes salvestab vöötkoodile minu toote info?
Kõik kauba kohta käiv info (s.h. kirjeldus ja hind) registreeritakse poe/edasimüüja arvuti andmebaasis. Kirjeldatud on kõik, mis on seotud konkreetse tootega.
Kes trükib vöötkoodi tootele?
Vöötkoodi trükib toote valdaja ehk tootja, pakendaja, maaletooja. Printimist pakuvad paljud trükikojad ja pakenditootjad. Sobib ka kodune laserprinter (vöötkood peab olema selge ja loetav).
Kas Eestis on kauplusi, kus on odavkood.com vöötkoodi registreerimisega probleeme olnud?
Meieni ei ole jõudnud ühtegi signaali, et oleks probleeme olnud. Koodi kasutamine/registreerimine on lihtne ja jõukohane kõigile.